Přehled

I když se třeba už stravuješ dle zásad paleo stravy, nikdy není na škodu si připomenout, jaký ty zásady vlastně jsou. A pokud ne, tak tyhle přehledy minimálně pomůžou k zamyšlení nad kvalitou potravin, který jíš.

 

    

Doporučení

Na netu toho o paleo stravě najdeš možná tolik, že tě to přestane bavit dřív, než se vůbec do něčeho pustíš. Pokud chceš něco změnit, zkus si nejdřív sehnat knihu Jídlo na první místě. Když nic jinýho, tak by tě minimálně měla donutit zajímat se o to, co si denně kupuješ. Už jenom to, že se podíváš na zadní etiketu nějaký potraviny, je úspěch.

Pokud už máš tuhle seznamovací část za sebou, vyzkoušej vaření čistě podle palea. Nejsou to žádný blafy, ale vždycky poctivej kus masa se zeleninou. Navíc se spoustou chutí díky různejm kořením z celýho světa. V tomhle směru by ti mohla pomoct knížka Dobře živeni.

 

Tipy

Co jíst syrový: brokolici, čerstvý zelí, červenou cibuli, česnek

Co jíst vařený: mrkev (vždy s kombinaci s tukem), hlávkovou kapustu, cibuli (ale smažit jen krátce)

Co obsahuje hodně vápníku: mák, pažitka, kapusta, brokolice, špenátovej protlak, salát, pomeranč, lískový ořechy

Jaký koření je proti nadýmání: kmín, koriandr, fenykl, anýz

Co obsahuje kolagen (pro klouby): chřest

Co je dobrý proti cholesterolu: sezamovej olej, chia semínka, skořice, kurkuma

Co použít jako náhradu za kokosový mléko: sušenej kokosovej nápoj

 

Recepty

Stravování a vaření doma se zdá bejt z hlediska časový náročnosti jako nadlidskej úkol, ale zdání klame. Samotnýmu vaření se stačí věnovat půl dne tejdně a můžeš mít na všechny hlavní chody (snídaně, oběd, večeře) na celej tejden vystaráno. Zároveň se ani nemusíš bát, že ti ty jídla přestanou chutnat, když je budeš mít třeba 4 dny v kuse. Základem je totiž připravit si maso zvlášť a přílohy zvlášť. Pak už to můžeš během tejdne kombinovat, zkoušet různý chutě a nic se ti nepřejí. Jednou si dáš hovězí s květákem, podruhý s bramborákama a potřetí třeba jen s paprikou a rajčetem. Pokaždý je to něco jinýho. Pokud ale takovýhle kombinování není pro tebe, pak to asi vyhraje smažák v závodní jídelně..

Všechny recepty najdeš v rubrice Paleo s tímhle rozdělením:

  • Hlavní jídla – hovězí, kuřecí, vepřový, vejce, ryby
  • Přílohy – majonéza, saláty, bramboráky, apod.