Po dlouhý odmlce přišel čas dát věci do pořádku, ať seš zas trochu v obraze. S koncem sběru třešní na začátku novýho roku se o slovo přihlásily meruňky, nektarinky, broskve a švestky. A že to byla jízda. Mezinárodní parta trhačů se rozšířila o Italy, Němce a Japonce a několikatejdenní kroužení po sadech mohlo začít. Ovoce, jak už je letos zvykem, nezrálo zrovna dvakrát rychle, takže jsme v každym bloku otrhali, co šlo, a pak jsme si to celý zvesela několikrát zopakovali. Než došlo na poslední sběr, udělali jsme mnohdy i třeba čtyři takový kolečka. Upřímně, bez hudby nebo audioknížek by se z toho nejeden zcvoknul. Každopádně v porovnání se sběrem třešní byla tahle práce za odměnu. Třešně už po těch dvou měsících nechtěl nikdo ani vidět. Meruňky pěkně odsejpaly a navíc se i dobře trhaly.
Když v půlce ledna nastaly pravý letní dny, několik řad meruněk dozrálo pro změnu tak rychle, že jsme se na ně museli vrhnout skoro všichni. Představ si pak situaci, kdy v každym řádku je někdo jinej a nahlas si povídá nebo poslouchá hudbu. To by samo o sobě nebylo nic tak hroznýho, ale když naráz slyšíš angličtinu, francouzštinu, španělštinu a do toho ti v jednom uchu hraje slovenský Horkýže, je to pak solidní guláš. A k tomu všemu si občas jeden Uruguayec nahlas zpívá. Nutno dodat, že superstar z něho asi nebude. Všichni jsme ale byli svým způsobem takovou menší atrakcí. Místní prodejna nabízí prohlídky sadů a s pomocí elektrickýho vozítka pro asi 10 lidí provází zájemce po celym sadu. To vše s komentářem a možností ochutnat jakýkoliv ovoce přímo ze stromu. Věř tomu nebo ne, ale i přes vysokou cenu 40 dolarů (cca 600 Kč) na osobu se jezdilo i několikrát denně. Majitel to komentoval tím, že dřív o tyhle prohlídky nebyl vůbec zájem, protože cena byla stanovená jen na 15 dolarů. Turistům to přišlo podezřele levný, a tak se do toho moc nehrnuli. Po navýšení ceny se z toho paradoxně stala pravidelná a výrazná součást příjmů týhle firmy. Spokojený jsou tak všichni. Japonci se u stromů fotěj, jako by za nima stál Mount Cook, a s nadšením pozorujou i nás dělníky. Občas si vyfotěj i tebe, když zrovna průvodce s vozítkem zastaví u tvojí řady. V ten moment se nemůžeš ubránit dojmu, že si právě hlavní atrakcí místní safari. Něco jako orangutan lezoucí po stromě. Občas je o prohlídky takovej zájem, že místo toho malýho vozítka přijede do sadu celej zájezdní autobus. Když jednou takhle všichni vylezli, tak to kolega okomentoval slovama: “A to si vem, že každej z nich musel zaplatit těch 40 dolarů. Asi tam u nich v Asii v těch moderních a přelidněnejch městech žádný místo pro ovocný stromy už nezbylo.“ A něco na tom bude, protože tyhle prohlídky si evidentně užívali a fotili kde co.
Zéland jako takovej se navenek tváří jako nejčistší a nejzodpovědnější země na světě, ale najdou se věci, o kterejch se v cestopisech nemluví a nad kterejma ti zůstává rozum stát. Pro příklad není potřeba chodit daleko. Na sadech je všechno ovoce s tejdenní pravidelností ošetřovaný různejma postřikama – a to ať už povinně ze zákona nebo dobrovolně pro vlastní prospěch a zisk. Dokonce se používá postřik na to, aby ovoce nežrali ptáci. Ve finále se není co divit, že jsou všechny stromy tak obalený a všechno ovoce je jak malovaný. Pokud teda nezasáhne mráz. Proti němu zatím žádnej postřik nevymysleli. Údržba sadu a sečení trávy je pomalu taky práce na plnej úvazek a aby se nikdo nemusel trápit s křoviňákem, tak jsou místa, kam se nedostane velká sekačka, stříkaný nějakou chemií. Ta už s radostí všechnu zeleň sežere. Podobně na pováženou je to i s odpadem. Každá domácnost vlastní tři různý popelnice – na plasty, organickej odpad a zbylej bordel. Ve firmách se to ale evidentně asi z důvodu úspor ne všude řeší. Narazit můžeš na skládky s mixem všeho od skla až po plasty. V těch horších případech jsou na takovejch skládkách i mrtvý zvířata jako telata a krávy. No, a to všechno časem skončí v jednom velkym ohni jako na českym pálení čarodějnic. Poslední takovou perličkou je období sucha. Během něho se cesty kropěj jakymsi vyjetym olejem, aby se na nich neprášilo. A o věčnym plejtvání vodou a zavlažování trávníků v parcích a okolo domů ani nemluvě. Ale co už, my děláme i horší věci a tímhle tady výčet negativ končí. Snad se jedná jen o výjimečný případy a neplatí to pro celou zemi. Ale proč se o tom nezmínit.
Jak řekl děda při našem videohovoru přes Skype: „Už se jim tam na to vyprdni. Ať si to trhaj sami..”, tak přesně tak se stalo. Sezóna se v první polovině února chýlila ke konci a na zbylý práce (jako sběr jablek) už by měli víceméně stačit jen stálý zaměstnanci. Pro takový menší ohlédnutí zpět se můžeš podívat na tohle video ukazující náš sad i jinak než jen na obrázcích. Pro mě osobně nastal čas pověsit novozélandskou pracovní kariéru na hřebík a díky prodlouženejm vízům o tři měsíce se vypravit tentokrát na o něco delší cestovní výpravu. První zastávkou byl populární Queenstown s jezerem Wakatipu, následovanej jednou z nejznámějších vícedenních stezek s názvem Routeburn Track. Její druhej konec si měl(a) možnost vidět v článku “Tam na západ”, kde byly fotky z kopce Key Summit. Začátek trasy naopak startuje kousek od vesnice Glenorchy, která je jakousi vstupní branou ke spojnici národních parků Mount Aspiring a Fiordland. I po roce lze s klidem konstatovat, že mě tady některý místa nepřestávaj udivovat. Routerburn byl prostě boží.
S cestováním přichází ruku v ruce jedna otravná a jednou už zmiňovaná záležitost – kousavý a neodbytný mušky. Ty na sebe hodně rychle upozornily v kempu kousek od Glenorchy. Někdo je řeší odpuzovačem ve spreji, někdo je zas zahalenej od hlavy až k patě. Do úplnýho extrému to zavedla jedna čtveřice kempující hned naproti mně. Všichni si před tím, než vylezli z auta, navlíkli mundúr jako by se chystali ke včelím úlům. S hlavou schovanou v černý síťovině pak k večeru seděli společně u jednoho stolu a pohled na ně byl fakt vtipnej. Jedli a pili asi tak, jako když si Mikuláš dává panáka a chlebíček a musí před tím zvednout ty svoje dlouhý bílý vousy. Od těchto včelařů pak směřovaly další kroky velkym obloukem přes Dunedin až do Christchurch. V Dunedinu stojí za zmínku nejstrmější ulice na světě zapsaná do Guinessovy knihy rekordů. Podrobnosti si o ní kdyžtak najdi na netu, ale jedno je jistý – je to tak strmý, že by moje Estima v půlce kopce dost pravděpodobně umřela.
S ujetou vzdáleností téměř jednoho tisíce kilometrů během necelech šesti dní se po pár měsících opět hlásí město Christchurch. A další dobrodružství může začít. Víc zase příště..
Doporučený místa k navštívení: Queenstown, Ben Lomond, Glenorchy, Routerbun Track, Harris Saddle, Conical Hill, Nugget Point Lighthouse, Tunnel Beach, Dunedin, First Church of Otago, Baldwin Street, The Organ Pipes
Nazdááár, no ještě že ses jim tam na to vyprdnul! :))) Krásný fotky! Tak si teď užívej to cestování, poněvadž se ti to krátí :)))
Zdaar, děda měl recht.. už toho ovoce bylo dost. Kdyby to aspoň pálili a dělali z toho kořku, ale ono néé.. amatéři! :)). Krátí se to krátí, ale ještě 3 měsíce flákání, to nezní úplně zle :)). Díky.
Kolik těch meruněk jsi při sběru snědl? Třešně se se dají zobat pořád, ale ty oranžovy koule jsou přeci jen větší 🙂
Vždycky tak dvě, maximálně tři denně.. dát si jich víc, tak můžeš strávit zbytek dne na záchodě :)). Naštěstí tady ta “závislost” jako u třešní nefunguje.. u nich, jakmile ochutnáš jednu, nemůžeš zastavit..
Ahoj, k těm placenejm prohlídkám sadů > to je fakt mazec, jako v ZOO. A vůbec ..odpady + postřiky, bez komentáře. Něco je na tom světě špatně… a jak je vidět, není to jen u nás. Tak teď vlínti do turistickýho ruchu :))) a hlavně si to v klidu užívej
Ahoj, místnímu safari jsme se museli vždycky smát.. někdo dokonce tu opici občas i předváděl :)). Jj, je vidět, že i tady není všechno jen růžový. Jinak díky, bude to fajn bejt pro změnu jen turista 🙂
Ahooooooooj,
zase jsem se pokochala,ať ovocem či přírodou a žasnu,jak se co děje a přejeme Ti s dědou krásný prožitky v dalších dnech.
Jinak dnes si užíváme taky pěknýho slunnýho dne bez větru,to nemůžu zůstat doma.
Měj se a kochej se!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ahooj teta, díky díky, taky si tam u vás užívejte toho sluníčka a bezvětří, dokud to jde.. zima určitě neřekla poslední slovo :). Mějte se oba dobře a zase někdy naslyšenou.