Dneska trochu netradičně a mimo Zéland. Na druhym konci světa mrzne a neděje se tam nic zajímavýho, a proto se nabízí možnost nakouknout do jiný země, nebo lépe řečeno do jednoho menšího království – do Furtlandie. Předem se omlouvám za několik sprostejch výrazů a slov. Skalečáci jsou občas holt dobytci.
(vlajka)
Furtlandia je království, o kterym padla zmínka v jednom z prvních článků tady na blogu. Možná si o něm už slyšel(a) i něco víc, případně patříš mezi členy jejího furtstva (resp. šlechty), ale taky je možný, že teď koukáš jak z jara a nechápeš, o čem je řeč. Pokud patříš do tý poslední skupiny, nesnaž se hledat něco na Googlu, protože ani ten ti moc neporadí. Oficiálně bylo tohle království představený na silvestra v roce 2017 a mimo tuhle akci neměl nikdo kromě pár vyvolenejch šanci se podívat „pod pokličku“. Je teda na čase s tím něco udělat a pustit pár podstatnejch informací na “internety”. Jak to teda vzniklo a o co vůbec jde? V sobotu 30. srpna 2015 se na Skalce konal turnaj v benďáku a jeden z týmů (ve složení Milda, Konďa, Škrob, Zdeněk a Pepák) si na návrh Mildy zvolil název Lábemfurt. Tenhle tým nejenže vyhrál samotnej turnaj, ale zároveň i vedlejší “soutěž” o nejvíc vypitejch piv. Tím tak de facto dostál svýmu jménu a slovo “furt” se ještě ten večer začalo skloňovat ve všech možnejch i nemožnejch kombinacích. Následná návštěva hospody podpořila nápaditost a počet nově vymyšlenejch slov rostl s každým lokem místního Rampušáka. Vznikl tak základ slovníku jazyka furtskýho, neboli furtštiny. Při každý další příležitosti (tzn. vždycky v hospodě) se slovník rozrůstal a nápadů přibejvalo. Ruku v ruce s tím vzešly myšlenky o vytvoření vlastního státu, resp. království, což dál vedlo ke vzniku vlastního znaku, hymny a jmenování historicky prvního krále a jeho furtstva. Vezmeme to teda popořadě.
Královský symboly se rodily hodně ztuha a prošly několika zásadníma změnama. Prvotní nástřely se objevily v dubnu 2016 a sloužily spíš jako podklad pro zamyšlení. Toho času ještě samozvaný furtstvo zavrhlo návrhy upravenýho znaku Podbřezí a dalších různejch variant erbů, který měly jeden spojující prvek – půllitr piva. Ten nakonec vedl k finální verzi znaku a definitivně i určil královskou barvu – tmavě žlutou. Vlajka je tvořená velkým písmenem F s jednoduchou kombinací dvou barev. K tomu je nutný poznamenat, že se v žádnym případě nejedná o spojitost s hokejovým Litvínovem (opravdu ne, Venco!). Jak už bylo řečeno, tak barvu určilo pivo jako takový, nicméně jako blízkej soused českejch zemí, zapadá Furtlandia krásně k Čechám, Moravě a Slezsku. Historická vlajka Moravy byla totiž oranžovo-červená a vlajky Slezska zas pro změnu žluto-černá. Furtská vlajka si drží sytou černou a směs žlutý a oranžový a srovnání je teda docela na místě. Furtlandia je ale samozřejmě něco víc, takže kdyby se někdo ptal, tak my jsme s těma barvama přišli jako první!
(finální podoba znaku)
(prvotní návrhy znaku)
Na znaku si můžeš všimnout menších i větších detailů, který dokreslujou zásadní rysy týhle země. Uprostřed se jako dominanta tyčí zlatavej mok s vlastním názvem „Labemfurt“, kterej po stranách doplňujou klasy ječmene a vedle koruny i plody chmele. Koruna napovídá, že se jedná o království a malá zatočená šipka vyznačuje nekonečnou smyčku, nebo-li slovo furt. Hned pod ní se nachází datum vzniku celýho tohohle nápadu a úplně dole si plave malej kapr. Ptáš se, co s tím vším má kapr společnýho? No pořád nebyla řeč o území a tenhle kapr právě říká, že to území není jentak ledajaký. Nachází se nedaleko Skalky, a to konkrétně mezí Újezdem a Hroškou. Přesný souřadnice se tady nedozvíš, ale když budeš chtít, určitě to bez problému najdeš. Jedná se pochopitelně o soukromej pozemek, takže bez schválení furtkrabího na něm nemáš co pohledávat, ale minimálně ke vstupní bráně se podívat můžeš. A nápis Furtlandia jentak nepřehlídneš. Na tomhle pozemku je nejenom malej lesík, ale i rybník, sezení a vlastně všechno, co tě napadne. Brzo by tam na stožáru měla vlát i vlajka. Aby královský symboly byly kompletní, nemůže chybět hymna, jejíž slova dal dohromady náš pokladník (a básnický střevo) Martin Furtkrad. Rozpracovanejch je i několik delších verzí, ale pro začátek se stačí seznámit s tou základní.
HYMNA FURTLANDIE
„Krásná země Furtlandie,
furt se chlastá, furt se pije.
Naše heslo Lábemfurt,
ať jsme zdraví furt, furt, furt.“
V dosavadním textu ses zatím dozvěděl(a), že existuje nějakej Furtkrabí, Furtkrad a samozřejmě sám král. Aby ten výčet byl kompletní, tak teď následuje přehled všech hlavních osob v podobě krále a jeho furtstva. Mimochodem král byl oficiálně korunován 31. prosince 2017.
Ještě před tím, než zabředneš do furtsko-českýho slovníku, je potřeba, abys znal(a) pár základních informací:
MĚNA
- Hlavní měnou je jeden furt, kterej se dá rozměnit na deset furťáků.
NAROZENINY
- Narozeniny se neslaví v rocích, ale ve dnech – např. 10 tisíc dní. Slavit ale můžeš klidně dnešek nebo i zejtřek. Dalo by se říct, že vlastně můžeš slavit FURT.
POZDRAV
- Pozdrav je univerzální i pro neslyšící, jelikož pomocí prstů na obou rukách se vytvoří písmeno F. Pokud tvoje přední ruka směřuje dlaní k osobě, kterou zdravíš, pak tykáš, a pokud naopak směřuje dlaní k tobě, pak vykáš. Dobře je to vidět na níže uvedený fotce furtstva po korunovaci. Někdo na ní vyká, někdo tyká a někdo ukazuje omylem písmeno F směrem k sobě, což znamená, že zdraví sám sebe a dokonce si při tom vyká. Jinak nenech se zmást kostýmama, který maj tyhle furťani na sobě. Bylo to na silvestra, takže s Furtlandií nemaj nic společnýho.
KOLONIE
- Jak už bejvá zvykem u království, i tohle má svojí kolonii. Kolonie Kunčina převzala většinu prvků z Furtlandie, avšak liší se ve dvou věcech – v mluvě a měně. Mluví se tam nářečím zvaným „kundčtina“, který je blíže nespecifikovaný a neprobádaný. Porozumět se mu dá zhruba po šesti pivech a třech velkejch slivovicích. Ty tě můžou přijít draho, jelikož na Kunčině se platí kundama a drobný tam jsou kundičky.
A teď už to nejpodstatnější – naučnej slovník furtštiny. Jak už bylo zmíněný, jedná se o živoucí organismus, kterej se vyvíjí, mění a doplňuje. Vypsaný slova určujou pouze jádro celýho jazyka.
- furt = pozdrav / sex / měna
- furt furt furt = pozdravil jsem, zašukal jsem si a zaplatil jsem
- lábemfurt = pivo
- furtka = žena
- furťan = muž
- furtě = dítě / mládě
- furťata = děti / mláďata
- můžemfurt = další runda
- mužemfurt = viagra
- furtgasmus = orgasmus
- homofurt = člověk homosapiens
- teplofurt = homosexuál
- chčífurtky = pisoáry
- sejefurt = jezeďák
- serefurt = průjem
- chodífurt = prostata
- tlačífurt = zácpa
- serfurtka = kadibouda
- singlfurt = svobodný
- honífurt = svobodný (slangově)
- sámfurt = dlouhé osamělé usínání s pornem
- furtovat = platit / prcat
- furtnout = zasunout bez očekávání
- furthaus = bordel / nepořádek
- furtizána = lehká děva
- dáváfurt = kurva
- chcefurtka = nymfomanka
- fofrdáváfurtka = rychlovka
- furtnebral = poctivák
- zatímfurt = podmíněnej trest
- čumífurt = zvědavec
- spífurt = hřbitov
- ležífurt = nebožtík
- topífurt = automatickej kotel
- furtnic = díra / očekávání
- doufáfurt = věřící
- Infurt.cz = alternativa idnes.cz (zatím nefunkční)
- Furt Times = noviny s furt stejnejma zprávama
- AGROFURT = koupili jsme Babiše!
Vzhledem k tomu, že se naše území nachází uvnitř Český republiky, svádí to k myšlence, že nejsme dostatečně světový. Opak je ale pravdou. Sice se nikomu z nás zatím nepodařilo vztyčit vlajku v cizí zemi (nicméně pracuje se na tom!), co ale nemá jentak někdo je kanadský auto, neboli furtkára. Dcera Furtkrabího se nezapře a předělala si svoje auto dle vlastních představ. Furtkára, která furt jede. Tímhle sloganem svoje auto popsala a bude s ním brázdit rozlehlou krajinu Kanady. Prostě furtovní práce!
Doufejme, že tohle všechno je pouze začátek něčeho velkýho a že dalších zajímavejch kousků a příběhů bude furt přibejvat. Pokud i tebe napadne nějaký nový slovo nebo vymyslíš nějakej bláznivej kousek, klidně se s ním poděl. V galerii jinak najdeš pár fotek furtkáry společně s fotkama z turnaje v benďáku, z korunovace a z kempování ve Furtlandii. To se letos konalo už podruhý a rádi bychom z něj udělali tradici. Tímto je asi čas tohle představení uzavřít. Buďto nás máš teď za blázny nebo tě tohle novodobý království už nikdy nepřestane bavit. Jiná možnost není! 😀
Díky za pozornost a furtu zdar!
furtě = dítě, množné číslo furťata
Super, díky! Doplněno do slovníku.