Harmonie s medvědama je u konce, covid je snad i přes druhou vlnu na ústupu a ta pravá dovolená může začít. S příchodem července se většina turistickejch míst v Kanadě dočkala znovuotevření a počasí opustilo svůj zdánlivě nekonečnej aprílovej režim a přeplo se na ten správnej letní. Resort Alpine Meadows částečně s určitejma opatřeníma taky otevřel, a medvědi se tak chtě nechtě museli přesunout trochu hlouběji do lesa. Aby byla možnost bejt na volný noze a tuhle velkou zemi aspoň částečně během léta trochu procestovat, tak nezbylo nic jinýho, než jít do důchodu.

Do důchodu? Dobře, ne tak úplně. Místní vláda prodloužila vyplácení podpory lidem, který přišli kvůli pandemii o práci, takže je to spíš něco jako bejt na pracáku. Srovnání s důchodem se tu ale úplně nabízí, protože jak naši říkaj “jsme v důchodu a děláme si chceme” platí víceméně i tady – děláme si co chceme a ještě za to dostáváme zaplaceno. Je ale nutný zmínit, že nejdřív musíš odpracovat určitej počet hodin (resp. měsíců) a až pak máš nárok na podporu. Takže podobně jako na Zélandu, i tady platí “nejdřív práce, potom koláče.” Cestovat jen po západní části Kanady je jako cestovat po celý Evropě. Stovky i tisíce najetejch kilometrů a to se ani téměř nedostaneš za hranice provincie. Naše čtyřka v podobě Fabienne, Nahla, Odin a já se teda vydala na první výlet po provinčních a národních parcích Britský Kolumbie.

Už pobyt v okolí Clearwater a nově i v Birch Island naznačoval všeobecně známej fakt v podobě každoročního přemnožení komárů. V resortu byly tyhle potvory už během května nesnesitelný a podobně to pokračuje prakticky všude, kam se po provincii vydáš. V horách, a tím pádem na všech túrách, můžeš zůstat víceméně v klidu, nicméně v kempech, který jsou většinou v nížinách a v blízkosti řek, je to za trest. Pokud nestihneš uvařit před stmíváním, vysajou tě zaživa. V galerii si můžeš všimnout jedný fotky ze stanu, kdy (naštěstí) za síťkou přenocovala snad stovka komárů. I ve videu se pár těch otrapů cpe do záběru. Cestování se dvouma psama jinak znamená jediný – spaní v malym autě nepřipadá v úvahu. Nezbejvá ti teda nic jinýho než vzít stan a přenocovat v něm. Z auta se tím pádem stává luxusní lóže pro čtyřnohý kamarády a tobě mrzne prdel ve stanu. S dobrym spacákem a hlavně během léta je to samozřejmě v pohodě, ale jednou poblíž Glacier National Park bylo ráno k pěti stupňům. To se ti pak po ránu z vyhřátýho spacáku moc nechce.

Několik národních parků je blízko pomyslnejch hranic s provincií Alberta (nebo se roztahuje po obou provinciích najednou) a to svým způsobem přináší takový trochu cestování časem. Alberta je o hodinu napřed, takže se ti může naskytnout nevšední zážitek. Když je kemp v časový zóně Alberty a hory, po kterejch šmajdáš, jsou naopak víc na západ Britský Kolumbie, tak se ti dvakrát denně mění čas. Dvouhodinová cesta zpátky do kempu pak ve výsledku zdánlivě trvá tři hodiny. Vzdálenosti se počítaj ve stovkách kilometrů, ale prakticky pořád je na co koukat. Únava tě přemáhá jen výjimečně, a když už se tak stane, tak je ideální na dálnici potkat značku s nápisem “sleep is for sissies”, což v překladu znamená “spánek je pro padavky”. Tahle značka byla v modrym provedení, jako všechny ostatní informační cedule upozorňující například na benzínky nebo restaurace, a ukazovala vzdálenost 100 metrů. Nápisu jsme se hned zasmáli a čekali, co se z toho nakonec vyklube. Za zatáčkou se pak objevila restaurace, která, jak asi tušíš, nesla název Sleep Is For Sissies.

Nemá smysl se tady víc rozepisovat, protože fotky a hlavně video můžou s klidem tuhle další kanadskou epizodu dovyprávět. Míst jsme viděli hodně a chození po horách, v okolí jezer a na dohled ledovců má vždycky svoje nezapomenutelný kouzlo. Některý vejšlapy jako třeba závěrečnej Perley Rock nabídnul převýšení 1km na 3km a s venkovní teplotou kolem třiceti stupňů to byla docela vražda. Odměna v podobě výhledu na celý údolí a sněhem pokrytý vršky jen pár metrů od ledovce ale rozhodně stála za to. Země je to obrovská a tohle všechno je (už jen při pohledu na malou mapku níže) jen malej zlomek z toho, co tady můžeš vidět a navštívit.

Doporučený místa k navštívení: Wells Gray Provincial Park (Sheila Lake), Mount Revelstoke National Park (Mount Revelstoke), Kokanee Glacier Provincial Park (Kokanee Lake), Kootenay National Park (Stanley Glacier, Floe Lake, Marble Canyon, Paint Pots, Arnica Trail), Yoho National Park (Takakkaw Falls, Emerald Lake), Glacier National Park (Hermit, Bear Creek Falls, Abbott Ridge, Perley Rock)

 

Britská Kolumbie

8 komentářů u „Britská Kolumbie

 • 31.7.2020 (6:54)
  Trvalý odkaz

  Zdarec kámo neskutečná nádhera. 👍
  Tobě se nebude chtít domů.
  Ty treky👣🐾 jsou úžasný. Trochu jiný plánování než v Čechách.
  Čeho si asi všichni všimnou že kam jdeš a kam se vydáš někde žádný lidi na rozdíl od nás kde jich je všude moc moc moc. 🙃
  Nikde nevidím vlajku království🤔
  Chtělo by zas něco z kolonizovat.
  Užívej Konďa

  Reagovat
  • 1.8.2020 (4:54)
   Trvalý odkaz

   Zdar kamaráde,
   díky! Je to často náročný šmajdání, ale za ty výhledy to stojí. A neboj, zdání trochu klame – lidí se tu pohybuje taky dost. My se jen snažíme vždycky vyrazit brzo ráno, ať máme ty výhledy jen pro sebe. Hodně taky záleží, kam se vydáš. Čím delší trasa, tím míň lidí. Ale narváno jako Sněžce zatím nikde nebylo 😀
   Kanadu se nám přece už podařilo kolonizovat. Ale s tou vlajkou máš recht, chtělo by jim připomenout, kdo je tady pánem 😀
   Měj se ✌️

   Reagovat
 • 31.7.2020 (7:19)
  Trvalý odkaz

  Zdar, moc pěkný!! Ta jedna řeka, na tom videu to je dobře vidět, je až neskutečně modře zabarvená. Ta musí bejt asi taky pěkně ledová. To by chtělo vyzkoušet, když už si zkoušel ten sníh 🙂 Tady to bohužel nakonec covidu moc nevypadá 🙁 Tak uvidíme… Doufám, že taky uvidíme nějaký video a foto z jinýho parku a to bike park Whistler!!! 🙂

  Reagovat
  • 1.8.2020 (5:13)
   Trvalý odkaz

   Zdar,
   díky. Jj, některý ty řeky a jezera jsou na pohled až nereálně zbarvený. A můžu potvrdit, že jsou i ku*va studený! 😀 Cestovali jsme přes dva tejdny bez jediný sprchy, takže prakticky denně došlo na koupel v řece. No a studená sprcha u nás doma je oproti tomu labůžo 😀 No snad ta druhá vlna nebude mít dlouhý trvání. Každopádně, když všechno dobře půjde, tak Whistler je tutovka! 🙂

   Reagovat
 • 31.7.2020 (13:18)
  Trvalý odkaz

  Jj, jako vždy vše pěkný, občas jste i někoho na túře potkali a z těch “kopců” pěkný výhled. I od těch kruhů máš zajímavý výhled 🙂. Tak v tom duchu pokračuj.

  Reagovat
  • 1.8.2020 (5:18)
   Trvalý odkaz

   Jj, tentokrát se ne všechny videa povedly bez cizích lidí v záběru. A to jsme zatím nebyli na těch nejpopulárnějších místech, takže to asi bude ještě horší. Holt bude budíček a ještě o hodinu dřív a pak to bude snad v pohodě 🙂 Výhled u kruhů je pěknej, ale už i tady začali prudit komáři, takže to taková idylka zas není 😀 Díky.

   Reagovat
 • 1.8.2020 (8:34)
  Trvalý odkaz

  Nazdar Pepino,
  vidím, že se ti vede pořád stejně dobře. To je dobře. Tu chatička ve videu 3:46 kolonizuj, to budou takový kanandský Dobřany. Na ty se bude muset vyrážet na kole už ve středu, aby jsme tam na víkend (v následujícím roce) byli.

  Jen pro porovnání, takhle to vypadá na Slovenských horách – nekonečný žůžo labůžo.
  https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/neni-se-kam-hnout-tatry-jsou-precpane-turisty-video-zachycuj/r~9c05e398d19211ea8972ac1f6b220ee8/

  Mejte se krasne.
  Otas

  Reagovat
  • 2.8.2020 (0:40)
   Trvalý odkaz

   Zdar Oťas,
   s tou chatou to zní jako plán! Jen aby nám pak na maso a na pivo do potůčku nechodili medvědi.. 😀 Ty Tatry jdou teda drsný.. něco podobnýho tady snad nehrozí. Třeba na ty nejpopulárnější místa, jako je Moraine Lake, se nedostaneš, pokud je parkoviště plný. V tu chvíli se zavírá cesta pro všechny příchozí a máš smůlu. A není to kvůli covidu, je to prostě tak nastavený, aby se nestalo právě něco jako v těch Tatrách.
   Díky a taky ať se ti vede.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *