Moc se tomu nechce věřit, ale další “pracovní dovolená” se nachýlila ke svýmu konci. Pohádkovou zimu vystřídalo pohodový léto plný komárů a na scénu pomalu a jistě přichází podzim.

Závěr léta trochu zkomplikovaly požáry na západě USA, odkud se dým a prach dostal až do Kanady a viditelnost se tím rapidně zhoršila, ale pár výletů i tak vyšlo na výbornou. Za normálních podmínek by videa a hlavně fotky mohly bejt o něco lepší a čistší, ale hlavní je zážitek a ten ony požáry nepokazily. Jedním z nejvyhlášenějších vícedenních treků, na který se v týhle lokalitě můžeš vydat, se nachází de facto hned vedle čtyřtisícový hory Mount Robson směrem k jezeru Berg Lake. Po cestě je několik kempů, kde můžeš zakotvit, nicméně nemůžeš přijít jen tak, kdy se ti zachce. Místo v kempu musíš mít kvůli vysoký poptávce rezervovaný i několik měsíců dopředu a pak ti samozřejmě nezbejvá nic jinýho, než doufat v dobrý počasí.

Přenocování ve stanu má zde svoje pravidla, a pokud nechceš, aby tě v noci navštívil medvěd, tak je určitě rozumný je dodržovat. Veškerý jídlo a případně cokoliv, co by svou vůní mohlo zvěř přitahovat, se ukládá do speciálních boxů vzdálenejch pár desítek metrů, do kterejch by se žádnej medvěd neměl dostat. Spaním přímo vedle Berg Lake se ti nabízí nejen přímej pohled na ledovce kolem Mount Robson, ale zároveň máš možnost slyšet, jak tyhle ledovce neustále pracujou. I několikrát do hodiny slyšíš mohutný praskání ledu, když se kusy ledovce odtrhávaj od zbytku a sem tam padaj až do vody. Představit si to můžeš asi jako dlouhej hrom při bouřce. Místo je to kouzelný a je to přesně jedno z těch, kde můžeš vydržet beze slov sedět a jen si to v tichosti užívat. Občas se ti i zadaří zahlídnout něco neobvyklýho, a v našem případě to bylo zhruba na půl cesty zpátky, kdy se před náma objevil dikobraz. Nejdřív se pomalu přiblížil a zdálo se, že nás chce pozdravit, ale pak si to rozmyslel a odkolébal se do lesa. Je to vzácnost vidět tohle zvíře na živo a o to víc, když se na tomhle treku pohybuje relativně dost lidí.

Na další již kratší výlety došlo v blízkosti osady Birch Island, kousek od Clearwater. Zde je prakticky povinnost vyšlápnout si kopec Raft Peak, kterej vyčnívá na horizontu nad městem a ze kterýho shlížíš na malý jezera v okolí. Míň známou lokalitou je pak Granite Mountain, kde zas pro změnu vidíš horský hřebeny s vrcholem Dunn Peak v čele. Na farmě v Birch Island došlo dva tejdny zpátky k jedný malý příhodě, kterou by bylo škoda nezmínit. Spolubydlící byla svědkem toho, jak se z lesa od řeky vynořil menší mladej medvěd, podlezl ohradu a kráčel si to přímo přes pastvinu, kde se v tý době nacházela nejen spolubydlící s jedním známým, ale taky osm krav a devět koňů. Medvěd byl asi na nějaký misi a okolí ho moc nezajímalo, nicméně dlouho mu ta bezstarostnost nevydržela. Koně si ho hned všimli a ve formaci ve tvaru šipky klusali k němu. Vedoucí kůň na něj naběhl a šťouchl do něj tak, že se chudák medvěd překulil na bok. Po vrácení se na všechny čtyři situaci zhodnotil, vzal nohy na ramena a vrátil se tam, odkud přišel. Mít u toho kameru, tak to bude v dalším dílu Planety Země od BBC. Kromě medvědů, který je vidět opravdu jen zřídka, je možnost kousek od farmy téměř denně pozorovat jednoho místního orla. Ten si pravidelně sedá na holý větve jednoho vysokýho stromu a s trpělivostí pozoruje, co se děje v řece a jejím okolí. Jeho fotku sice nemáme, ale vždycky, když máme cestu kolem, ho jdeme pozdravit.

Počasí a další okolnosti bohužel už nedovolily plánovanou cestu do vyhlášenýho bike parku Whistler, takže tady je nutný říct: Sorry, brácha! No nic, dost bylo slov, teď je na řadě osobní setkání a přípitek s půllitrem piva. Opět díky za to, že si občas nakoukl(a), co je na cestách ze Skalky do světa novýho, a případně přihodil(a) nějakej ten komentář. Brzo na viděnou!

Doporučený místa k navštívení: Granite Mountain, Kinney Lake, Emperor Falls, Berg Lake, Hargreaves Lake, Raft Mountain

To nejlepší z cest po Kanadě (výběr fotek níže ve třetím fotoalbu):

 • Abbott Ridge (Glacier NP)
 • Berg Lake (Mount Robson PP)
 • Gwillim Lakes (Valhalla PP)
 • Lake Louise & Devils Thumb (Banff NP)
 • Lake O’Hara (Yoho NP)
 • Moraine Lake & Sentinel Pass (Banff NP)
 • Stanley Glacier (Kootenay NP)
 • Tent Ridge (Spray Valley PP)


 


 


 

K jezerům a ledovcům

5 komentářů u „K jezerům a ledovcům

 • 3.10.2020 (8:22)
  Trvalý odkaz

  Pěkný, pěkný. Ten dikobraz byl výbornej… nejdřív to vypadalo, že vám něco ukáže a pak jako by řek, kašlu na vás a otočil se:) Jinak seš mrtvej Homolka, ale co se dá dělat, sví sem ti k tomu už řekl 🙂 Každopádně díky za krásný zprostředkování další části světa a už se na tebe těšíme v tý naší malý zaprděný, prej zakoronovirovaný republice. Šťastnou cestu domů!!!

  Reagovat
  • 4.10.2020 (0:56)
   Trvalý odkaz

   Jo, přesně. Nejdřív naznačil, jakože něco bude, a pak jen “mávnul rukou”.. 🙂 díky, koronu vyženem tequilou 😀

   Reagovat
 • 3.10.2020 (9:06)
  Trvalý odkaz

  Jj, zase moc pěkný. Líbí se mi “takový malý” ledovec, ale spát bych u něj nemusel. A co si asi myslí psi o páníčkovi, když se rozhlíží z nějakého vrcholu – co nás sem ten debil tahá, když tady nic není 🙂. Za vše 👍. Dobře doleť a těšíme se první setkání na letišti !! 🤚😊

  Reagovat
  • 4.10.2020 (0:57)
   Trvalý odkaz

   Takovej malej ledovec, kterej se táhne přes horizont i na druhou stranu. Dostat se tam je ale už jen pro zkušený a taky padlý na hlavu 😀 Psi si nikdy nestěžovali.. obzvlášť když jsou na volno, tak se vždycky najde nějaká veverka nebo aspoň nějaká pachová stopa, která je dostatečně zabaví. To spíš my sami jsme si občas do těch kopců s těžkym báglem nadávali do debilů a jim podobnejm 😀 díky, taky se těším 🤚

   Reagovat
 • Pingback:Zvířecí hotel – zeskalkydosveta.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *